top of page
Szukaj
Jacek Kulesza

Ogólne informacje o poddaniu się egzekucji

Akty notarialne o szczególnej treści będące tytułami egzekucyjnymi.

Akty notarialne o szczególnej treści, zwane także tytułami egzekucyjnymi, są szeroko stosowane jako sposób na zapobieganie przewlekłości postępowań cywilnych. Wierzyciel może poprosić dłużnika o złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji i w ten sposób stworzyć tytuł egzekucyjny, który może być użyty jako zabezpieczenie. Dzięki takiemu dokumentowi, wierzyciel nie musi prowadzić długiego i kosztownego postępowania, aby uzyskać dokument pozwalający na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W literaturze prawniczej zauważa się, że taki akt notarialny wzmacnia pozycję wierzyciela.


Obowiązek podania podstawy obowiązku dłużnika.

W akcie notarialnym, w którym dłużnik składa oświadczenie o poddaniu się egzekucji, musi być wskazana podstawa obowiązku dłużnika, czyli stosunek prawny, z którego wynika ten obowiązek. Ten wymóg jest bezwzględny, ponieważ po nadaniu klauzuli wykonalności takiemu aktowi, wierzyciel może rozpocząć egzekucję bez konieczności prowadzenia postępowania rozpoznawczego.



Egzekucja, a świadczenie pieniężne w walucie obcej.

Egzekucja może obejmować świadczenie pieniężne w walucie obcej. W takim przypadku organ egzekucyjny przeliczy zasądzoną kwotę na walutę polską według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień sporządzenia planu podziału, lub na dzień wypłaty kwoty wierzycielowi, jeśli planu nie ma. Jednak ta regulacja nie ma zastosowania, jeśli z tytułu wykonawczego wynika, że świadczenie pieniężne musi być spełnione wyłącznie w walucie obcej.


Możliwość zmiany treści aktu notarialnego.

Czasem zmiany oświadczenia o poddaniu się egzekucji wymagane są w terminie, w którym wierzyciel może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności dla tego aktu, terminie spełnienia świadczenia, wysokości sumy pieniężnej, ograniczającej odpowiedzialność dłużnika, lub w zdarzeniu, od którego zależy wykonanie obowiązku. Należy jednak pamiętać, że dokonywanie jakichkolwiek dodatkowych czynności ustalających lub zmieniających obowiązki dłużnika w innych aktach notarialnych jest wykluczone. Tytuł egzekucyjny po nadaniu klauzuli wykonalności stanowi podstawę egzekucji i powinien być integralną całością. Organ egzekucyjny nie powinien być zobowiązany do interpretowania tego tytułu poza jego treścią, tj. do ustalania treści obowiązków dłużnika określonych w wielu dokumentach. Jego zadaniem jest przymusowe wykonanie tytułu. W przypadku potrzeby wprowadzenia zmian w relacjach między dłużnikiem a wierzycielem, odpowiednim sposobem postępowania jest stworzenie nowego tytułu z nową treścią.

16 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page